Babblarna på besök

De yngre barnen på Mimer, Ekorrarna och Nyckelpigorna, arbetar med Babblarna. Bobbo har kommit på besök med en röd väska med röda saker, vi har smakat på röd mat och målat och tryckt med rött. Även Bibbi har varit hos oss och vi har fått sortera gula och röda löv, samt titta på gula saker.

i torsdags hände något roligt. Bobbo och Bibbi kom flygande i Tut och med sig hade de Babba! De sjöng och dansade för oss och vi fick hjälpa dem att ge dem presenter i deras egna färger. När Bobbo plockade fram ketchupflaskan blev det lite bråk, för alla tyckte ju så mycket om ketchup! Som tur var hade Bobbo fler ketchupflaskor med sig.

Slutet gott, allting gott!


Babblare på besök!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>